Relacja z I części warsztatów z Pozytywnej Dyscypliny


4 listopada 2023 r.

W dniu 4.11.2023 r. w MDK Bielany przy ul. Cegłowskiej 39 w Warszawie odbyła się pierwsza część warsztatów z Pozytywnej Dyscypliny, które poprowadziła Katarzyna Malinowska pedagog, socjoterapeuta, mediator rodzinny, certyfikowany edukator pozytywnej dyscypliny.

Uczestniczące w spotkaniu mamy poznały 5 filarów Pozytywnej Dyscypliny, metody wychowawczej działającej długofalowo, bazującej na kompetencjach dzieci, uznającej, że skuteczny rodzic jest życzliwy i stanowczy, że uczymy się na błędach swoich i dzieci oraz że ważny jest też dobrostan dorosłego.

Mamy wspólnie ustaliły listę życiowych kompetencji, jakich oczekiwałyby od swojego dziecka, gdy dorośnie. Chciałyby, aby dziecko było samodzielne, dojrzałe emocjonalnie, odważne, rozważne, odpowiedzialne, pewne siebie, optymistyczne, empatyczne, uczciwe, mądre, pracowite, zaradne, szczęśliwe, opiekuńcze, aby pozostawało w dobrych relacjach z innymi. Zastanawiały się, czy w ogóle powinny stawiać sobie takie cele wychowawcze.

Każda mama miała okazję powiedzieć, jakie zachowania dzieci są dla niej trudne. Były to takie wyzwania, jak kłótnie, krzyki, szlochy, płacze, dąsy, piski, wrzaski, pyskowanie, lenistwo, brak odpowiedzialności i systematyczności związanej z obowiązkami domowymi i szkolnymi.

Dowiedziałyśmy się, że niepożądane zachowania mogą być adekwatne do wieku, mogą wynikać z braku wiedzy, braku kompetencji oraz szerokiej gamy niezaspokojonych potrzeb. Odpowiedziałyśmy na pytanie, czego potrzebują dzieci, aby czuły się szczęśliwe robiąc wspólnie listę potrzeb dzieci, takich jak potrzeba przynależności i znaczenia, wsparcia, akceptacji, zauważenia, zainteresowania, spokoju, przestrzeni, zrozumienia, wysłuchania, przykładu.

Na koniec przećwiczyłyśmy w praktyce zrozumienie komunikatów przekazywanych przez rodzica, w którego wcieliła się prowadząca.

W trakcie warsztatów był zapewniony poczęstunek, a dzieci miały zapewnioną opiekę. Stworzyły w tym czasie przepiękne prace plastyczne.

Spotkanie było okazją do poznania się i podniesienia kompetencji rodzicielskich bielańskich matek nie tylko wielodzietnych.

Czekamy z niecierpliwością na II część warsztatów, która odbędzie się 25.11.2023 r.

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter