GRODZISK MAZOWIECKI 21-23 czerwca 2013 DUŻE RODZINY - BOGACTWO PRZYSZŁOŚCI


21 czerwca 2013 r.

Hymn I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim "Życie czeka" Joszko Broda i Dzieci z Brodą

Historia Ogólnopolskich Zjazdów Dużych Rodzin rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim – mieście, które jako jedno z pierwszych wprowadziło samorządową Kartę Dużej Rodziny. Zaistnienie Karty w 2008 r. uprawniło grodziskie duże rodziny do wielu zniżek, co zaowocowało nie tylko większą frekwencją w instytucjach kultury i sportu, ale przede wszystkim dynamicznym wzrostem dzietności w gminie: ze wskaźnika 1,3 do 1,7.

W tym czasie Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” istniał już od sześciu lat i miał na swoim koncie wiele sukcesów związanych ze zmianami w prawie, społecznym postrzeganiu dużych rodzin i z działaniami na rzecz rodzin w Polsce. Ogólnopolski zasięg Związku sprawił, że choć zrzeszone rodziny nie znały się, to chciały wspólnie przeżywać swoje doświadczenie wielodzietności oraz wymieniać się poglądami i opiniami. Tak narodził się pomysł zaproszenia rodzin w jedno miejsce i umożliwienie im poznania się, wymiany doświadczeń i skorzystania z bogatej oferty warsztatowej, edukacyjnej i rozrywkowej.

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, z którym Związek współpracował w zakresie propagowania idei Kart Dużej Rodziny w całej Polsce, zaproponował wspólne zorganizowanie Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin. Choć dla Związku było to całkiem nowe wyzwanie, chcieliśmy zamanifestować radość bycia rodzinami wychowującymi dużo dzieci. Chcieliśmy, by usłyszano nasz głos i nasze potrzeby.

Dla wszystkich uczestników trzydniowego spotkania zaplanowano warsztaty dla dzieci i rodziców oraz zajęcia sportowe i plastyczne. Rodziny przybyłe na Zjazd miały zapewniony bezpłatny nocleg i wyżywienie. Niezapomnianą chwilą podczas Zjazdu było przejście uroczystym polonezem sprzed pomnika Józefa Chełmońskiego do Parku Skarbków, gdzie później odbył się program sceniczny „Warzywolandia”, przygotowany przez Centrum Uśmiechu. W grodziskim Parku Skarbków zaprezentowały się muzykujące rodziny m.in. z Podhala i Ełku, a w Centrum Kultury rodziny państwa Królikowskich, Ziemców, Radziwiłłów i Wardaków dzieliły się świadectwem życia w dużej rodzinie, opowiadając o radościach i trudach wielodzietnego rodzicielstwa.

Obok różnorodnej oferty kulturalnej odbyła się konferencja „Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę”. Była ona okazją do ogłoszenia apelu o stworzenie takich instrumentów polityki rodzinnej państwa, które są absolutnie niezbędne do uniknięcia katastrofy demograficznej w Polsce. Przemówienia wygłosili m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski, który zapowiedział w niedługim czasie wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz ówczesny minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który opowiedział o działaniach rządu na rzecz rodzin. Głos zabrali również eksperci ZDR3+.

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zakończyła trzydniowy program pierwszego, tak licznego spotkania polskich rodzin wielodzietnych. Dzięki gościnności mieszkańców Grodziska, władz samorządowych i staraniom Związku rozpoczęła się piękna tradycja corocznych zlotów dużych rodzin.

Zobacz również:

© Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus"

Realizacja: A.Net.pl
Wesprzyj nas
1,5 procent
Newsletter